December 10, 2023

Wsus Updates Sınıflandırması

WSUS Updates sınıflandırması yani classification aşağıdaki özellikleri içerir. WSUS işletim sistemi veya application güncelleştirmeleri sınıflandırmalara tabidir.

Bunlardan bazıları kritik güncelleştirmeler olurken diğerleri ise features updateleri veya driver updateleri olabilir. Bu sınıflandırmalar Microsoft tarafından yapılır.

Aşağıdaki WSUS tarafında yapılan sınıflandırma ve açıklamalarını bulabilirsiniz.

Ayrıca Wsus Server ile ilgili bu yazılar da ilgini çekebilir

Wsus client console üzerinde görünmüyor

WSUS SQL Server Connection

wsus logo

                 Wsus Updates Sınıflandırması

  • Critical Updates:: kritik, sanıldığının aksine güvenlikle ilgili olmayan bir hatayı ve bir sorunu gidermeye yarayan yaygın olarak yayımlanmış bir düzeltme olduğunu belirtir.

 

  • Definition Updates:: bir uygulamanın tanım veritabanına eklemeler içeren güncelleştirmedir, yaygın olarak yayınlanan ve sık kullanılan bir yazılım güncelleştirmesini ifade eder.

 

  • Feature Packs: ilk olarak bir ürün sürümünün dışında dağıtılan ve tipik olarak bir sonraki tam ürün sürümüne dahil edilen yeni ürün işlevlerini belirtir.

 

  • Security Updates: En önemli güncelleştirme tipidir, güvenlikle ilgili bir güvenlik açığı için yayınlanmış bir güncelleme olduğunu belirtir.

 

  • Service Packs: bir ürüne uygulanan tüm düzeltmeler, güvenlik güncelleştirmeleri, kritik güncelleştirmeler ve güncelleştirmelerin test edilmiş, toplu dağıtımını içerir. Ek olarak, hizmet paketleri, ürünün yayımlanmasından bu yana dahili olarak bulunan sorunlara yönelik ek düzeltmeler de içerebilir. Örneğin: Windows Server 2008 SP2, SQL Server 2014 SP3 v.b

 

  • Tools: Bir veya daha fazla görevi tamamlamaya yardımcı olan bir yardımcı programı veya özelliği belirtir.

 

  • Update Rollups: Toplu düzeltmeler, güvenlik güncelleştirmeleri, kritik güncelleştirmeler ve birlikte paketlenmiş güncelleştirmeleri belirtir. Güncelleştirme paketi genellikle güvenlik veya ürün bileşeni gibi belirli bir alana yöneliktir. Service Packs’den farklı budur.

 

  • Updates: Belirli bir sorun için yaygın olarak yayınlanan bir güncellemeyi belirtir. Güncelleştirme, kritik olmayan ve güvenlikle ilgili olmayan bir hataya yöneliktir.

 

  • Drivers: Belirli bir donanım için uygun donanım güncelleştirmelerini belirtir. Yaygın WSUS kullanımında enable edilmesi önerilmez.

 

Biz WSUS tarafında en sistemin sağlıklı çalışması için en çok ihtiyacımız olan güncelleştirmeler

Critical, Security ve Definition Updateleri alıyoruz.

Etiketler: Wsus, Wsus Updateleri, Wsus Security Updates , Wsus Critical Updates, WSUS Definition Updates

Bir yanıt yazın