April 17, 2024

WWN WWNN ve WWPN Nedir

WWN WWNN ve WWPN Nedir. wwnn ve wwpn arasındaki farklar nelerdir.

Bu kadar birleşik ww görmeye alışkın bir toplum olmadığımız için bu terimler bize karışık geliyor. Aslında karakterlerin olduğu kadar storage dünyasında sık kullandığımız bu terimler kullanım amaçlarına göre de birbirine yakın anlamlar taşıyor.

Bu terimler FC (Fiber channal) ve ya storage arraylerde kullandığımız terimler özellikle Vmware altyapısında sık karşılaşıyoruz. Çok karışık olmadan en basit ifadeyle biz network dünyasında ethernet devicelarda device tanımlamaları için ne kullanıyoruz? Mac adresler işte bu wwn tanımlarınıda fiber channel için mac adresi olarak düşünebilirsiniz. Aynen mac adreslerinde olduğu gibi belli oktekleri şirket ve üretici tarafına dedice edilmiştir.

 

WWN Nedir?

WWN : World Wide Name veya bazı yerlerde World Wide Number olarak da geçer.

WWNN: World Wide Node Number. Fiber channel fabric ortamlarda device a verilen tanımdır. Yani device yada HBA (Host bus adapter) adreslenir.

WWPN: World Wide Port Number : Fiber channel ortamlarda porta verilen tanımdır. HBA üzerindeki spesific port adreslenir.

Burada wwnn ve wwpn hemen hemen aynı değerleri içerir genelde sadece başındaki karakter farklıdır. Buda birinin node diğerinin ise port number olduğunu gösteirir. Gerçek olmayan bir wwnn ve wwpn örneği aşağıda vereyim.

WWNN: 20:00:06:09:07:aa:fd

WWPN: 10:00:06:09:07:aa:fd

Bir yanıt yazın