May 19, 2024

Apipa Nedir

Apipa bilgisayarımızın statik ip verilmemesi ve herhangi bir dhcp sunucundan ip alınamaması halinde işletim sistemi tarafından otomatik olarak atanan ip adresidir.

Apipa ile alınmış bir ip adresi  169.254.0.0 networkünde 255.255.0.0 subnetinde bir ip adresi alır. Bir bilgisayarın apipadan ip alabilmesi için mutlaka network adaptörünün açık ve çalışıyor olması gerekmektedir.

Apipa ip alırken şu aşamaları izler; Lan networke broadcast DHCPDiscover paketi atarak ip istediğini belirtir uygun bir DHCP Server bu dicsover paketine cevap vermediği takdirde bilgisayar bir süre bekledikten sonra apipadan ip alır. Apipa ip aldıktan sonra her  5 dakikada bir DHCPDiscover paketi atarak uygun bir DHCP sunucusu arar, Herhangir bir dhcp server discover paketine response verirse apipadan alınan ip bırakılarak DHCP nin dağıttığı ip adresi alınır.

 

Aşağıdaki resimde sol tarafta DHCP den ip almış bir network adaptörü örneğini görüyorsunuz, sağ tarafta ise Apipa’dan ip almış bir network adaptörü var. Farkettiyseniz Apipa’dan ip alan network üzerinde gateway adresi tanımlı değil.

 

Öte yandan aynı networkte birbirine bağlı iki apipa adresi almış cihaz birbirleriyle konuşabilir, ama gateway kullanarak wan konuşmalar yapamaz.

One thought on “Apipa Nedir

  1. Gerard Pique

    Bilgi için teşekkürler. Kafamdaki karmaşıklığı ortadan kaldıran bilgiler var. Kısa ama öz oldu benim için…

Bir yanıt yazın