March 30, 2023
bilisim-yazilari

Cloud Backup To Nas Storage

Cloud sunucularınızda bulunan dosyalarınızı  nas storage üzerine yedeklemek istediğiniz bir senaryoda ne yapabiliz. Cloud to nas storage nasıl yapılabilir, buluttaki dosyalarınızı lokalde ki nas sunucunuza nasıl alırsınız.

Cloud backup to nas

 

Cloud Backup To Nas Storage

Böyle bir senaryoyu internet üzerinde çok aramama rağmen malesef bulamadım, kendim bir çözüm yolu bulunca paylaşmak istedim. Makale olarak anlatmak oldukça uzun süreceği için temel mantığını anlatarak nasıl yapılabileceğini açıklamaya çalışacağım.

Senaryomuz şu Google Drive üzerinde önemli dosyalarımız var ve bunları lokalde bulunan nas sunucumuz üzerine yedeklemek istiyoruz. Nas yerine bilgisayarınıza veya network üzerinde bir alana da aynı işlemi yapabilirsiniz. Bu senaryo için sürekli açık olan bir işletim sistemine ihtiyacımız bulunuyor.

Sırasıyla yapmamız gerekenler şunlar

1 – Client işletim sistemi üzerinde Google drive, One drive, Dropbox, Amazon drive artık hangi cloud hizmetini kullanıyorsak programını kuruyoruz.

2- Nas sunucu üzerinde veya network üzerinde hangi alana depolayacaksak network map olarak client bilgisayarımıza map ediyoruz.

3- Veeam ,  Cobain backup veya network üzerinden backup alabileceğimiz ve time schedule edebileceğimiz bir yardımcı program kullanıyoruz.

Yarımcı program vasıtasıyla backup alacağımız source alanını drive üzerindeki dosyamızın yolunu gösteriyoruz, destination içinse nas sunucumuzun paylaşım klasörünü gösteriyoruz ve istediğimiz saatte cloud üzerindeki dosyalarımızı nas sunucumuza yedek alabiliyoruz.

 

Bir cevap yazın