May 19, 2024

MTA – MCSE – MCSA Nasıl Olunur – Microsoft sınavlarına nasıl hazırlanılır

Microsoft sınavlarına hazırlık IT uzmanları için oldukça önemli ?  Sınavda başarılı olmak için neler yapılmalı, bu yazımda MTA MCSE ve MCSA sertifikalarına sahip olan değerli bir arkadaşımın sınavlara hazırlık yazısını sizinle paylaşıyorum.

 

Microsoft sertifikaları Nelerdir ?

Güncelleme (01-24-2018)

Bu yazının üzerinden uzun zaman geçti fakat yöntem pek fazla değişmedi, hala aynı yöntemle microsoft sınavlarına çalışıp sertifika sahibi olabilirsiniz. Fakat microsoftun sertifika ünvanları değişti, artık tüm platformlar için MTA – MCSE ve MCSA ünvanları var.

Yani Cloud tarafında MCSE: Cloud Platform and Infrastructure ünvanına sahip olurken  veritabanı tarafından MCSE: Cloud Platform and Infrastructure ünvanına sahip oluyorsunuz. Daha önceden server tarafında MCITP iken database tarafındaki ünvan MCDBA idi. yani artık microsoft sertifika tarafını standartlaştırdı.

Microsoft sertifikalarına Prometric sınav merkezinde girmeniz gerekiyor. Microsoft Sınav Merkezleri yazısına bakarak sana en yakın sınav merkezini görebilirsin.

MTA (Microsoft Technology Associate) Nedir ?

Microsoft Technology Associate Microsoft’un giriş seviyesi sertifikasyonudur, temel teknik becerilere sahip olanlar bu sertifika sınavına girerek temel teknik bilgi sahibi olduğunu kanıtlar

MCSA ( Microsoft Certified Solutions Associate ) Nedir ?

Microsoft Technology Associate Microsoft’un bir sonraki sertifikasyon ünvanıdır, giriş seviyesinden sonra temel olarak sahip olmanız gereken bilgilerin yeterlilik şartlarını taşıdığınızı gösterir, sonraki sertifikalara sahip olmak için elinizde bulunması gereken bir ünvandır.

 

MCSE ( Microsoft Certified Solutions Expert ) Nedir ?

Bu ünvan alınan sertifikada en üst seviyeye sahip bilgi ve birikim sahibi olduğunuzu kanıtlar, şirketler açısından altyapı ve tasarımda expert olduğunuzu göstermenin yoludur.

MCSE sertifikası nasıl alınır
Microsoft sınavlarına nasıl hazırlanılır

 

Şimdi gelelim en çok sorulan soruya  Microsoft sınav sorularına nasıl hazırlanmalıyız ?

-Microsoft sınavları zor mudur? Ezberlemeden girsem kazanamaz mıyım?

Microsoft sınavları gerçekten çok zordur. Zor olduğu kadar içinde bir çok şaşırtmaca vardır.

Bildiğiniz üzere sınavlar İngilizcedir. Anlamaya mı çalışayım soruyu mu çözeyim derdi vardır birde tuzaklara düşmeme derdi…

Bu yüzden bende dahil olmak üzere sınava giren birçok arkadaşımın yorumu şudur.

–          Her sınav için 70$ ödüyorum.

–          Sorular kazık gibi.

–          Eskiden Second-Shot vardı artık oda yok.

–          Zaten sınavlar Türkçe değil. 10-15 satırlık içinde tuzaklar olan sorularımı çevirip anlamaya mı çalışayım, soruyu mu çözeyim.

–          Zaten belli bir havuz var aynı sorular dönüp dolaşıp geliyor…

Bu yüzden girilecek sınavlar sıraya sokulur. İnternette ki çeşitli MCSE destek forumlarından güncel testkingler indirilir ve ezberlenip sınava girilir.

Şimdi diyeceksiniz ortalama her sınavın havuzunda 100-200 kimi zaman 300 adet soru var. Bunları nasıl ezberleyeceğiz?

Benim stratejim şudur;

Testking’i çektim. Ezberlemeye geçmeden önce ciddi bir şekilde soruları çözüyorum. Sınav bittiği zaman neleri doğru yaptığıma bakıyorum. O doğruları zaten bir daha yanlış işaretlemezsiniz.

Daha sonra ezberleme kısmına geçiyorum. Aslında bu ezberleme değildir belli başlı kelimeler ve isimleri aklınızın bir köşesine saklarsınız.

Mesela  testking’deki her soruyu 2-3 kere üst üste okurumre ondan sonra doğru olan cevabı okurum.

Ondan sonra testking’e tekrar girerim soruyu okurum. Doğru olduğunu düşündüğüm cevabı tıklarım ve doğrumu diye kontrol ederim. Yanlış işaretlemiş isem doğru olan cevabı 2-3 kere okurum. Bu şekilde test’i devam ettiririm. Yani 2. Ezberleme kısmında yine test yapmam deneme yaparım.

3. denememde ise artık soruya kabaca bakarım doğru olduğunu düşündüğümü seçerim ve seri bir şekilde test’i bitiririm. Doğrulara yanlışlara testking’in sonunda bakarım. Artık yanlış cevaplarım azalmıştır ve dikkatimi yanlışlara veririm.

Bu şekilde 4-5-6 yaptıkça yanlış cevaplarımız azalacaktır. Ve testking’den 900 ve üzeri puan almaya başladığımız zaman artık hazırız demektir.

Birde şöyle bir şey vardır. 2-3 exam’ı verdiğiniz zaman bir rahatlama ve alışma durumu olacaktır.

Artık yeni sınavlara hazırlanırken(ezberlerken) sorular sizi ilgilendirmiyor olacaktır. Sadece doğru cevapları ezberleyerek çalışıyor durumda bulabilirsiniz kendinizi J Bizzat benim öyledir…

Bir de sınavlarda Simulasyonlar vardır.

Simülasyonlar adından da anlaşılabileceği gibi sınavlarda genelde 2-3 tane gelen uygulamalı sorulardır.

Bunlarda genelde testking’lerin içinde yer alır. Almıyorsa ufak bir araştırma ile onlara da ulaşılabilir…

Dipnot; Şöyle bir söylenti vardır. Gerçekliğinden emin değilim ama söylenene göre isterseniz bir Microsoft sınavında bütün soruları doğru yapın, eğer çıkan simulasyonlardan hiçbirini doğru yapamazsanız, sınavı geçmek için gereken 700 puandan yüksek de alsanız başarısız olursunuz.

Yani en az 1 simülasyonu doğru yapma zorunluluğu…

Son olarak…

Bu amatörce yazı kimilerine yardımcı olacaksa ne mutlu bana…

MCSAMCSE sınavlarına girecekler başarılar.

Ayrıca son bir telkin “TestKing’leri ezberlemeden sınav’a girmek gibi bir delikanlılık yapma sakın”

( Zamanında MCSE eğitmenim tarafından bana söylenmiştir  )


Microsoft Sınavını Kazandım Sertifikamı Nasıl Alacağım ?

Her sınavdan sonra sertifika gelmez. Girdiğiniz sınavlar birikip size unvan ve sertifika kazandırdığı zaman Amerika veya Canada’dan https://www.microsoft.com/mcp adresinde belirttiğiniz adrese kargolanır. Kargo’nun gelmesi 1-2-3 ay bile sürebilir. Ayrıca yukarda belirttiğim link sonundan anlaşılacağı gibi MCP ler içindir. İlk Microsoft sınavınızı verdikten sonra kendinize account açıyorsunuz ve artık bir MCP İD sahibi oluyorsunuz. Girdiğiniz kazandığınız kaybettiğiniz sınavları oradan takip edebiliyorsunuz Certificate Planner gibi araçlar mevcuttur.

MCSE Microsoft sınavlarına hazırlık için gerekli tüm bilgileri edindin. Sınavında başarılar diliyorum.

4 thoughts on “MTA – MCSE – MCSA Nasıl Olunur – Microsoft sınavlarına nasıl hazırlanılır

 1. emin

  eline kolun sağlık hocam peki ben bu sınava kayıt olmak için nereye başvurmalıyım bide bu dediğiniz testkinglere nerden ulasacagım şimdiden tesekkür ederim

 2. Admin

  Merhaba emin

  Bu testinglere
  examcollection
  testking.com

  v.b adreslerden ulaşabilirsin.

  sınavlara kayıt olmak için ise bir prometric sınav merkezine gitmen gerekli.
  aşağıdaki linkte türkiyedeki prometric sınav merkezlerini görebilirsin.
  Başarılar.

  https://www.aliortul.net/promethic-sinav-merkezleri.html

 3. Gökhan ATILAN

  Vay be, yıllar sonra tekrar bir Microsoft sınavına girmem gerekti ama unutmuşum bile nasıl girildiğini google dan araştırırken amatör makaleme denk geldim 🙂

 4. hakan

  testking.comdaki soruları free olarak bulabileceğim bişey var mı ? ya da soruları ? examcollection’dan farklı sorular var orda. onları da ezberlemek lazım

Bir yanıt yazın