May 26, 2024

Mac açıldığında otomatik açılan programları kapatmak

Mac bilgisayarlarda açılışta bir çok program kendiliğinden açılabilir, Mac açıldığında otomatik açılan programları kapatmak aslında oldukça kolay. Bu sayede hem açılışta gereksiz kaynakları kapatarak bilgisayarınızın ekstra performans harmanasını engellersiniz hem de daha hızlı bir mac açılışına sahip olabilirsiniz.


Mac açıldığında otomatik açılan programları kapatmak

Bunun için yapmanız gereken şey kullanıcılar menüsü altında oturum altında bulunan programların çentiğini kaldırmak bu sayede bilgisayar açıldığında otomatik olarak bu programların açılmasının önüne geçmiş olursunuz.

Sol üstte yer alan Elma butonuna basarak System Prefences altına giriyoruz Users & Groups menüsü altında yer alan hangi kullanıcı ile oturum açtıysanız o kullanıcı seçiyorsunuz, sağ tarafta bulunan Login Items menüsü altında yer alan programları seçerek aşağıdaki “” butonuna basarak buradan kaldırıyorsunuz.

Artık açılışta bu programlar otomatik olarak başlamayacak

Mac açıldığında otomatik açılan programları kapatmak


Mac açılış hızlandırma

Şimdi ise yapacağımız ayar

Mac bilgisayarlar en son çalıştığınız tüm dökümanları saklayarak bilgisayar açılışında otomatik olarak geri getirebilir bu çoğu zaman güzel bir özellik olsa da açılışta bilgisayarınızın kasmasını ve ekstra performans harcamasına neden olabilir.

Eğer bilgisayar açılırken bu programların gelmesini istemiyorsanız yapmanız gereken şey

Bilgisayarı kapatırken size emin olup olmadığınızı soran pencerenin altında yer alan, Programlar açılışta tekrar açılsın kutucuğunu boşaltmak.

Bu ayarı yaptıktan sonra bu programlar bilgisayar açılışında tekrar açılmayacaktır.

 

mac kapatılsın mı ekranı

4 thoughts on “Mac açıldığında otomatik açılan programları kapatmak

 1. Esref

  Hay Allah razi olsun. Büyük dertten kurtardın

 2. blabla

  valla uzun zamandır bu sorunla uğraşıyorum şimdi opera gx kullanıyorum ama chrome hep kendiliğinden açılıyor ablam chromeu kullanıyor dşye silemiyorum da umarum işe yarar daha bilgisayarı kapatmadım

 3. Anonim

  Çok teşekkür ederim. Sağlıklı nice yıllar.

 4. Bilgisayarım Neden Yavaş / Ağır Çalışıyor? Çözüm Önerileri - Yunus YEŞİLMEN

  […] işletim sistemli değilde MAC kullanıyorsanız https://www.aliortul.net/mac-bilgisayarlarda-acilista-acilan-programlari-kapatma.html adresine göz atmanızda fayda […]

Bir yanıt yazın