November 28, 2023
powershell

Powershell ile network enable disable etme

Powershell ile network enable disable etme işlemi oldukça basit bir hal aldı. Eskiden netsh komutuyla cmd yani command prompt ile yaptığımız işlemi Powershell ile oldukça basit bir komutla yapabiliyoruz. Şimdi sırasıyla Windows sunucu veya client üzerinde, komut satırıyla network enable disable etme işlemini nasıl yapabileceğimize bakalım.

1- İlk olarak aşağıdaki komut yardımıyla Sunucum üzerindeki network adapterleri listeliyorum.

Get-NetworkAdapter

Powershell ile network enable disable etme
Resim-1   Powershell ile network enable disable etme

2- Ardından disable etmek istediğim adapter ismini girerek komutumu çalıştırıyorum.  “Y” ile onaylıyorum birden fazla adapter bir onayla disable etmek için “A” ya basabilirsiniz.

Disable-NetAdapter Ethernet

Bir üst resimde disconnected olan adapter artık disable durumda.

Peki bir komutla powershell üzerinde birden fazla network adapter disable veya enable edebiliyor muyum? Kesinlikle evet zaten powershell koşturmamızın nedeni bir çok işi GUI kullanmak yerine komutla çok daha kısa sürede ve bulk olarak yapabilmemiz. Birden fazla adapter disable veya enable etmek için araya “,” (tırnak işareti olmadan) koyarak disable edeceğiniz network adapterleri belirlemek. Örneğin ben ethernet ile birlikte vethernet (ankara) adapterini de aynı anda disable edeyim. Örnek komut aşağıda.

Disable-NetAdapter Ethernet,vethernet (ankara)

Diğer powershell makelelerine de göz atmayı unutmayın.

https://www.aliortul.net/powershell

Bir cevap yazın