May 19, 2024

Sistem network kursuna gideceklere öneriler

Merhaba arkadaşlar  sistem yada network kursuna gitmek isteyipte, haklı olarak çok büyük paraları çöpe atmak istemeyen, verdiği paranın hakkını almak isteyen arkadaşların çok fazla olduğunu gördüm. Bu konuyla ilgili nacizane bi kaç öneride bulunmak  istedim umarım işinize yarar.

Öncelikle şunu belirtmek isterim gidiceğiniz kursun  birkaç büyük eğitim merkezinden biri olması sadece etiket olarak işinize yarayacaktır. Verilen eğitimin niteliği tamamen hocayla alakalıdır (cd,kitap vb materyaller haricinde) bu yüzden eğitim yerinin büyük olup olmamasına değil eğitimi verecek olan hocanın niteliği , bilgi birikimi sizin için her zaman öncelikli olmalıdır. Şayet irili ufaklı birçok eğitim merkezinde hoca olmak için ilgili kursu bitirmek, ilgili sertifikaları almak ve biraz ingilizce yetiyor (bazı yerler deneyim dahi aramıyor).  Mümkünatı varsa kursa yazılmadan önce kurs merkezinden alacağınız eğitimle ilgili ders verecek hocanın mutlaka bir iki dersine girmeyi önerin.  Zaten kendinden ve kalitesinden emin bir kurs merkezi bu konuda sizi reddetmez.

Bir diğer önemli nokta tabiki ödeme  Hepimizin bildiği gibi eğitim kurumları iddia ettikleri gibi bilişim sektöründeki çok fazla açığı kapamak için eleman yetiştirmiyorlar, netice itibariyle kurs veren merkezlerde ticaret yapıyor, Para karşılığında bilgi satıyorlar. Ve gerçekten bu kurslara verilen paralar hiçde azımsanacak düzeyde değil. Bir çoğumuz daha iyi ve saygın bir iş için dişimizden tırnağımızdan arttırmaya çalışıyoruz bu parayı ve elbetteki çöpe gitmesini istemiyoruz.

 

Buraya dikkat ; bir kısım öğrenci ücretini nakit olarak versede (ki böylesi indirim açısından her zaman öğrenci lehinedir) genelde senet imzalanır. Şunu unutmamak lazım senetlere imza attığınız anda artık bunun dönüşü yoktur o parayı ödemek zorundasınız. Heleki kurs merkezi bu senetleri bankada kırdırmışsa senedinizi gününden geç ödemeniz halinde protesto ücretinide cebinizden ödemek zorundasınız. Tabi biraz daha fazla ödenmemesi halinde hacze kadar varıyor iş.Kursa başlamak için senetleri imzaladınız ama akabinde bir problem çıktı ve kursa başlayamayacaksınız yada devam edemeyeceksiniz. Böyle durumda imzaladığınız senetlerin hepsini ödemek zorundasınız.Bu noktada birkaç spesifik opsiyon olduğunu biliyorum. Örneğin devlet memuruysanız ve tayininiz çıkmışsa   kursu iptal edebiliyorsunuz. Bunun gibi bi kaç özellik dışında kursu tek taraflı iptal edemezsiniz. Eğer kursa devam edememe gibi bir durumunuz varsa yada böyle bir durumun doğma ihtimali varsa kesinlikle sözleşmede yer almasını isteyin!

Umarım bu az ama önemli bilgiler kafanızdaki soru işaretlerini biraz olsun azaltır. Eğitim ve kariyerinizde başarılar dilerim..

Bir yanıt yazın