May 19, 2024
sql server downlıad

Sql Server Reporting Services SSRS Kurulumu

Sql Server Reporting Services SSRS kurulumu öncesi reporting services hakkında kısa bir bilgi geçeyim.

SQL Server Raporlama Servisleri (SSRS), Microsoft’tan sunucu tabanlı bir rapor üreten yazılım sistemidir. SSRS, Microsoft SQL Server’ın bir parçasıdır.

Benim kurulumda kullanacağım SQL versiyonu 2014 olacak. 2016 kurulum adımları aynıdır, adımlarda bir değişiklik yok. Fakat Sql server 2017 ve sonrası SSRS ayrı bir kurulum olarak devam etmektedir.

Not: SSRS’yi kurmadan önce, SSRS’nin sisteminizde kurulu olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

SSRS’nin sisteminizde kurulu olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdakileri yapın:

Microsoft SQL Server’ın kurulu olduğu sunucuda oturum açın.

Başlat menüsünde “Rapor Sunucusu Yapılandırma Yöneticisi”ni arayın.

“Rapor Sunucusu Yapılandırma Yöneticisi” mevcutsa, bu, raporlama hizmetleri özelliğinin zaten kurulu olduğu anlamına gelir. Ancak, “Rapor Sunucusu Yapılandırma Yöneticisi” mevcut değilse, raporlama hizmetleri özelliğini yükleyin.

Başlat menüsünden SQL Server 2014 Reporting Services seciyorum ve Reporting Services kuracağım Sunucuyu Server Name üzerinde görüyorum. Ben DC sunucusuna kurulumu yapacağım.

Sql Server Reporting Services SSRS Kurulumu

  1. Sql Server Reporting Services’in kurulu olup olmadığını anlamak için Sql Server Installation Center’dan Tools ve Installed SQL Server Features Discovery report’u check ediyorum. Ve Reporting Service’nin kurulu olmadığını görüyorum.

  1. Sql Server Kurulum ISO’sunu sunucuya takıyorum. Ve Installation bölümünden New Sql Server StandAlone Installation and Features seçiyorum

Gelen ekrana Next

Sql kurulumu değil mi içerisinde hangi componentler var update durumları gibi bilgiler check ediliyor. Passed olduğu için devam ediyorum

Gelen ekranda, yeni bir features yükleyeceğim için Add Features diyorum ve Database seçerek ilerliyorum

Gelen ekranda kurulmasını istediğim features olan Reporting Services seçiyorum ve ilerliyorum.

Ben reporting Service SCCM için kullandığımdan sccm servis hesabımı seçiyorum ve startup Type automatic olacak şekilde ayarlıyorum. Siz default bırakabilir veya SSRS için create ettiğiniz bir user varsa onunla da kullabilirsiniz.

Report server Install only tek seçenek olarak devam ediyorum. Reporting Services features kurulumunda sharepoint seçseydiniz diğer seçeneği de aktif görecektiniz.

Reporting Services Native mode da başarıyla kuruldu

Installed features tekrar control ettiğimde artık sunucum üzerinde Reporting Service görüyorum.

Bir yanıt yazın