November 28, 2023
bilisim-yazilari

Veeam 10 ile gelen yenilikler

Veeam oldukça başarılı bir backup yazılımı aslında backup yazılımı demek bu ürüne haksızlık olur backup platformu,  yakın zamanda  onuncu sürümünü veeam 10 yenilikleri neler ürün henüz relase olmadı fakat hem Amerika’da hem ülkemizde lansmanı yapıldı. Ürün relase olduğunda veeam 10’un kurulumunuda paylaşacağım.

Veeam 10 Yenilikler

Peki Veeam 10 ile gelen yenilikler neler?

Oldukça fazla yenilik ve iyileştirme sunan ek özellikler barındıran Veeam 10 için temel alınacak en büyük yenilikler şunlar.

  • Veeam agent lar için merkezi yönetim geliyor.

Veeam’in oldukça başarılı ve free yazılımı olan Veeam agent for Microsoft ve Veeam agent for Linux merkezi bir yönetime sahip değildi, her bir kurduğunuz makineden konfigürasyonları ayrı olarak takip etmeniz gerekiyordu, Veeam 10 ile beraber bu sıkıntıyı artık yaşamayacağız, Agentları merkezi olarak yönetebileceğimiz bir sürüm geliyor.

  • SMB ve NFS için NAS desteği

SMB ve NFS dosya sistemleri için geliştirilmiş yedekleme ve recovery desteği geliyor, NAS cihazları için dosya bazlı yedekeme ve recovery işlemleri yapılabilecek.

  • Veeam CDP (Continuous Data Protection)

Continous diğer bir adıyla real backuplar, sisteminiz çalışırken bir mirror alarak onun üzerinden backup alma işlemi başlatır, bu mirrorlama esnasında disk io’su çok hızlı işlem yaptığı için kararlılık problemleri yaşanabiliyor veeam geliştirilmiş cdp özelliği sayesinde bu süreyi çok daha düşük tutarak kararlı bir real time backup hizmeti sunuyor.

  • Backup Ölçeklendirme ve Arşivleme

Veeam 10 versiyonuyla daha gelişmiş bir backup spacelendirme ve arşivleme karşımıza çıkıyor, CDP ile real time backuplara repository üzerinde daha fazla yer ayrılırken gelişmiş arşivleme yöntemiyle daha ölçekli ve düşük alanlara backuplarınız arşivlenebiliyor, aynı şey cloud tarafında da geçerli arşiv alınan data miktarı düştüğü için clouda alınan backuplarda yer tasarrufu sağlayabileceğiz.

  • Universal Storage Integration API

Artık veeam bir standart oluşturarak çeşitli geliştiricilerin kendi platformlarına veeam uyarlaması yapması için api kullandıracak, bu özellik sonrasında neler yapılabileceğini bende merak ediyorum.

  • DRaas – Servis Sağlayıcılar

Veeam yeni versiyonuyla servis sağlayıcılarında yüzünü güldürecek enterprise dünlemeler yaptı, Disaster Recovery as a Service ile en hızlı şekilde çok büyük dataların geri dönülmesi sağlanarak disaster sorunlarının en hızlı biçimde çözülmesi sağlanacak.

 

Bir cevap yazın