November 28, 2023
windows admin center kurulum senaryoları

Windows Admin Center Kurulum Senaryoları

Windows Admin Center Microsoft’un crossplatform managed toolu Bu yazıda Windows Admin Center kurulum senaryolarına bakacağız. On-prem yapınızı, Azure sunucularınızı hatta diğer cloud servisleri üzerindeki sunucularınızı yönetebileceğiniz çok başarılı ve güçlü bir tool. İlk çıktığı ay 2 milyonun üzerinde sunucu yönetimi için kullanılmaya başlandı gün be gün yeni özellikler alarak hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

Windows Admin Center kurulum ve konfigürasyon ayarlarını nasıl yapacağınızı daha önce bir videoda anlatmıştım Aşağıdaki videodan erişebilirsiniz. Bu makalede Windows Admin Center kurulum senaryolarına bakacağız.

Windows Admin Center Kurulum Senaryoları

Windows Admin Center‘ı temel olarak 4 farklı şekilde kurabiliyoruz. Bunlardan ilki

windows admin center kurulum senaryoları

Resim-1Wwindows Admin Center kurulum senaryoları1- Local Client :

Local client senaryosunda ortamınızda bulunan fakat başka amaçlar için kullanılmayacak bir windows 10 client belirliyorsunuz bu clientın tek amacı var Windows admin center yönetimini yapmak. Başka bir features veya rol için kullanılmaması öneriliyor. WAC kurulumunu bu clienta yükledikten sonra tüm sunucularınızı veya clientlarınızın yönetimini güvenli olarak bu client üzerinden yapabilirsiniz.

2- Gateway Server :

Gateway server senaryosu daha güvenlikli erişimlerin gerektiği senaryolarda kullanılan Windows Admin Center kurulumudur. on-prem sunucu networkü içerisinde yer almayan, farklı bir vlanda veya DMZ içerisinde yer alan bir sunucu belirleyip güvenli bir şekilde sunucu yönetiminizi yapacağınız senaryolar için kullanılır.

3- Managed Server :

Çok kullanılan WAC senaryolarından biri managed server senaryosudur. Ortamınızda WAC işlemlerini yürütecek bir managed server belirleyip bu sunucu üzerine Windows Admin Center kurulumu yaparsınız. Sonrasında herhangi bir client browser üzerinden güvenli bir şekilde bu sunucuya erişerek sunucularınızı yönetebilirsiniz.

4- Failover Cluster :

Bu senaryoda yine gateway server olarak belirleyeceğiniz fakat Windows Admin Center’ın kesinlikle çökmeyeceği bir yapı kuracağınız senaryolarda kullanılır. Windows Admin Center HA özellikli failover cluster kurulur böylece bir WAC sunucusu arızalansa bile diğeri üzerinden tüm sunucularınızı manage etmeye devam edersiniz.

Bu makalede Windows Admin Center kurulum senaryolarına baktık, başka  bir makalede görüşmek üzere.

Bir cevap yazın